חופשות

מרבית העובדים מקדישים שעות ארוכות למקום עבודתם. העבודה הופכת לשגרת חיינו ובה אנו מבלים זמן לא מבוטל. אולם, עלינו לזכור כי לצד ימי העבודה הארוכים, כל אחד מאתנו זכאי גם לימי חופשה. החופשה איננה פריווילגיה השמורה לעובדים בענף מסוים, אלא זכותם של כלל העובדים במשק. מלבד החופשה השנתית, ישנן גם תקנות המאפשרות לעובדים להיעדר מהעבודה בשל אירועים שונים.

 shutterstock_2464308672

חופשות והיעדרויות מהעבודה

לעובד ישנה זכאות לחופשה שנתית בתשלום, בהתאם לוותק ולהיקף המשרה. לחופשה זו זכאים עובדים בשכר חודשי, וכן עובדים בשכר שעתי או יומי, אשר עומדים בתנאים שמפרט חוק חופשה שנתית. המעסיק ראשי לקבוע מראש ימים בהם תתבצע החופשה, אך לעובד ישנה אפשרות לבקש לנצלה בימים הנוחים לו. בחופשה השנתית לא נכללים ימים בהם נעדר העובד מסיבות אחרות, כמו מילואים, חגים או שביתה. בנוסף, החוק מתיר חופשות גם במקרים כגון לידה, מחלה, חתונה או אבל. ישנה אפשרות גם לחופשה ללא תשלום בנסיבות מסוימות, בהסכמת המעסיק. יתרה מכך, ביכולתם של צווים והסכמים להעניק זכאות לחופשות נוספות.

פסקי דין בנושא

ישנם פסקי דין המתייחסים למקרים בהם נכפה על עובד לצאת לחופשה. כך למשל, פסק דין קבע כי בהתאם לחוק אסור להוציא לחופשה אדם, ללא הסכמתו, כשאין ברשותו יתרת חופשת צבורה. פסק דין אחר התייחס לגמלה לשמירת הריון של עובדת ששבה מחופשת לידה, וקבע כי החופשה אינה צריכה לפגוע בבסיס השכר לחישוב הגמלה.

שומרים על החופש שלכם

לנו בחברת 'זכויות', חשוב לוודא כי זכויותיכם נשמרות לא רק בעת העבודה עצמה, אלא גם כי אתם מקבלים את החופשות שמגיעות לכם על פי חוק. אם אינכם בטוחים אם אתם זכאים לחופשה, אנו נוודא זאת למול החוק, הסכמים קיבוציים וצווי הרחבה החלים עליכם כעובדים. בנוסף, במידה ולא ניצלתם את הימים שברשותכם, נדאג להשיג עבורכם זיכוי בגין ימי חופשה, חג או הבראה.

רוצים לקבל מידע נוסף על החופשות להם אתם זכאים?
צרו עמנו קשר ונשמח לעזור.